Pieniny

Pieniny są jednym z najpiękniejszych i najbardziej malowniczych pasm górskich W sąsiedztwie Pienin leżą pasma górskie od północy Gorce, od południa Magura Spiska oraz Pogórze Spisko-Gubałowskie, od zachodu Kotlina Nowotarska. Pieniny podzielone zostały przez rzekę Dunajec na trzy grupy górskie: Pieniny Spiskie, Pieniny Środkowe i Pieniny Małe. Najwyższy szczyt Pienin Spiskich to Żar 883 m n.p.m. Pieniny Środkowe to najciekawsza przyrodniczo i krajobrazowo. Pieniny noclegi pomiędzy którymi płynie Dunajec tworząc słynny Przełom Dunajca. Pieniny Środkowe leżą pomiędzy Niedzicą do Przełomu Dunajca i dalej od Sromowiec po Szczawnica noclegi. Znaczna część Pienin Środkowych leży na obszarze Pienińskiego Parku Narodowego. Najwyższy szczyt to  Trzy Korony , Sokolica 747 m n.p.m., Czertezik 772 m n.p.m. na które prowadzą wyznaczone szlaki turystyczne.
Pieniny Małe znajdują się koło Szczawnicy. Najwyższym szczytem tej części Pienin jest Wysoka 1052 m n.p.m. Przełom Dunajca to jeden z najpiękniejszych przełomów przedzierając się przez pasmo Pienin na długości 8 km tworzy  kanion. Można wybrać się na  spływ regionalnymi tratwami cieszący się z roku na rok coraz większym powodzeniem, dużą atrakcją w Pieninach są dwa sztuczne zbiorniki wodne – Jezioro Czorsztyńskie i Sromowieckie. Na brzegu Jeziora Czorsztyńskiego znajdują się ruiny zamku w Czorsztyn noclegi i dobrze zachowany zamek Dunajec w Niedzicy. Niedzica noclegi to miejscowość turystyczne licznie odwiedzana przez turystów. Pieniny noclegi słyną z zabytkowych miejscowości jakimi są Krościenko nad Dunajcem noclegi oraz Szczawnica noclegi. W miejscowościach tych występują wody mineralne. Turystyka w Pieninach trwa cały rok kusząc swoim pięknem. Lato to czas wzmożonych wycieczek pieszych po szlakach turystycznych. Jesień natomiast pokazuje pełnię barw Pienin poranne mgły wywierają ogromne wrażenie na turystach.
Pieniny cechuje zróżnicowana roślinność, strome stoki uniemożliwiająca silne rozrastanie się lasów. W Pieninach utworzono dwa Parki Narodowe – Pieniński Park Narodowy po stronie polskiej i Pieninský Národný Park  po stronie słowackiej. W Pieninach istnieje kilka rezerwatów przyrody.

Pieniny charakteryzują się stosunkowo łagodnym klimatem. Ze względu na zróżnicowane ukształtowanie terenu, co ma swoje odzwierciedlenie w różnorodności świata roślin i zwierząt. Cały obszar Pienin położony jest w zasięgu cienia opadowego, charakteryzującego się niskimi sumami średnimi oraz małą liczbą dni deszczowych.